جاهای دیدنی مشهد ، جاذبه‌هایی که تا به‌حال ندیده‌اید

معرفی زیباترین مکان های تفریحی و زیارتی مشهد

شاید تصور نکنید که پایتخت مذهبی ایران دارای انواع جاذبه‌های گردشگری است. هتل قصر طلایی در این مطلب همراه شماست تا لیست جذابی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مشهد که نمی‌شناسید، به شما معرفی کند. بعد از بازدید از مکان های دیدنی مشهد ، مطمئن خواهید شد که مشهد، بهشت زیارت و سیاحت برای گردشگران است.

حرم امام رضا (ع)

حرمِ امام رضا یا حرم رضوی مدفن علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان امامی است. این مکان که در مرکز شهر مشهد در خراسان رضوی، ایران واقع است، نزد شیعیان امامی به‌عنوان «حرم» و مکانی مقدس گرامی داشته می‌شود.
حرم امام رضا مجموعه‌ای است با کانونِ آرامگاهِ علی بن موسی الرضا که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها را دربر می‌گیرد. مسجد بالاسر و مسجد گوهرشاد نیز از مهم‌ترین بناهای پیوسته به آن هستند.
دیرینگی کهن‌ترین بخش‌های این حرم به دهه ۶۱۰ ه‍.ق (دهه ۱۲۳۰ م) می‌رسد. از دوره تیموریان هم‌زمان با نوسازی بسیاری از بناهای کهن خراسان در طوس، هرات و نیشابور، به این مکان نیز توجه ویژه‌ای شد. بسیاری از ساختمان‌های این حرم از دوره صفویان به‌ویژه روزگار شاه طهماسب صفوی به‌جا مانده‌است. وسعت حرم در طول این بازسازی‌ها از ۱۲ هزار مترمربع در گذشته به مساحت کنونی آن در حدود یک میلیون متر مربع رسیده‌است که آن را تبدیل به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان کرده‌است.

آدرس:خراسان رضوی- مشهد- خیابان شیرازی- بست شیخ طوسی

مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن

مربوط به سده ۹ ه‍.ق است و در مشهد، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شماره ثبت ۱۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
بنای کنونی ابتدا مقبره‌ای بوده که امیر غیاث الدین بین سال‌های ۸۰۷ تا ۸۱۷ برای خود بنا کرده و در دوره‌های بعد به مسجد تبدیل شده است. این بنا مشتمل بر فضای چهار طاقی گنبد دو پوش، دو مناره سرشکسته و یک ایوان است. در حال حاضر این اثر تاریخی به مسجد هفتاد و دو تن معروف است

ادرس:مشهد خیابان خسروی,ابتدای بازار بزرگ

آرامگاه فردوسی

محل خاکسپاری حکیم ابوالقاسم فردوسی در توس است. این بنا به‌دست هوشنگ سیحون برپایه طرح پیشین کریم طاهرزاده بهزاد، با اندکی تغییر در اندازه و تزئینات، طراحی و بازسازی شد. معمار مجری ساختمان حسین لرزاده، و حسین حجارباشی زنجانی و تقی درودیان مباشر ساخت این بنا بودند. آرامگاه فردوسی در سال ۱۳۱۳ ه‍.ش برابر با ۱۹۳۴ م گشوده شد. مساحت کنونی مجموعه آرامگاه نزدیک به شش هکتار و دربردارنده باغ آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی اثر ابوالحسن صدیقی در جلوی آن، بنای یادبود، ساختمان‌های اداری، کتابخانه، موزه، آرامگاه مهدی اخوان ثالث و آرامگاه محمدرضا شجریان است.

آدرس:استان خراسان رضوی، مشهد، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان

بازار رضا

بازار رضای مشهد در دوران پهلوی دوم محمدرضا شاه و در سال ۱۳۵۵ توسط آرشیتکت معروف مهندس داریوش بوربور طراحی، و زیر نظر او ظرف یازده ماه به صورت فرس ماژر ساخته شد. با توجه به حجم زیاد توریست‌ها و زائران شهر مشهد، تجارت در این شهر از گذشته رونق فراوانی داشته‌است. از جمله مراکز تجاری این شهر، می‌توان به بازار رضا اشاره کرد. این بازار یکی از مهم‌ترین مراکز خرید زائرین و گردشگران به‌شمار می‌آید.

آدرس:مشهد,ابتدای این بازار از فلکه بیت‌ المقدس آغاز شده و به میدان ۱۷ شهریور منتهی می‌شود

باغ پرندگان

باغ پرندگان مشهد در منطقه گردشگری تجاری سپاد در مشهد تنها و اولین باغ پرندگان منطقه شرق کشور می باشد که با هزینه بالغ بر نهصد میلیون در شهر مشهد ساخته شده است. در باغ پرندگان مشهد انواع پرندگان با گونه های کمیاب ایرانی، آسیایی و آفریقایی موجود است که برای تامین سلامتی بازدیدکنندگان و پرندگان تیم‌های پزشکی بصورت شبانه روزی در این باغ حضور دارند و باغ پرندگان مشهد با مجوز اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی و سازمان محیط زیست مشهد شروع به کار کرده است.

آدرس:مشهد,میدان خیام,منطقه گردشگری سپاد,جنب مجتمع الماس شرق

باغ گیاه شناسی

یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین مکان های دیدنی مشهد، باغ گیاه شناسی می باشد که روزانه علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند.
ترکیب هنر معماری و طراحی گل و گیاهان زیبای آن، این باغ را به فضایی منحصر به فرد تبدیل کرده است.
بازدید از این باغ زیبا روح انسان را شکوفا می کند. یکی از قسمت های ویژه ی این باغ قطعه زمینی به وسعت تقریبی ۱.۵ هکتار است که نمونه های بی شماری از گیاهان دارویی را در خود جای داده است. این مکان واقع در بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، می باشد.

آدرس:بلوار جمهوری مشهد، بین چهارراه مقدم و پل غدیر

باغ ملی

به عنوان اولین پارک تفریحی شهر مشهد شناخته می شود که در حاشیه خیابان امام خمینی و در کنار بازار جنت احداث شده است. این باغ یکی از مهم ترین مکان های گردشگری مردم مشهد در گذشته به شمار می رفت که در آن زمان به وسیله آب قنات رکن آباد آبیاری می شد. باغ ملی به دلیل نزدیکی با ارگ حکومتی مشهد و همچنین قرار گرفتن در مرکز شهر، در گذشته محل اجرای برنامه های اجتماعی و فرهنگی بوده است. پس از آن و با توسعه و گسترش شهر و احداث پارک بزرگ و جدید، در حال حاضر باغ ملی به صورت یک پارک محلی درآمده، با این وجود به دلیل قدمت زیاد خود، همچنان از اهمیت خاصی برخوردار است.

آدرس:مشهد,جنب بازار جنت

باغ نادری

آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به دست هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌است. ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل دفن نادرشاه است و دو تالار موزه تشکیل شده‌ که یکی از آن‌ها موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را نمایش می‌دهد.
این بنا در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۱۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

آدرس:مشهد،چهار راه شهدا ، آرامگاه نادر ، موزه باغ نادری 

پارک ملت

بوستان ملت مشهد، یکی از مهم‌ترین بوستان‌های شهر مشهد می‌باشد که در غرب این شهر قرار گرفته‌است. چرخ و فلک این بوستان (معروف به فان‌فار) چهلمین چرخ و فلک دنیا از نظر ارتفاع محسوب می‌شود.
پارک ملت مشهد، قدیمی‌ترین بوستان شهر مشهد در سال ۱۳۴۳ و در دوره محمدرضاشاه با نام پارک آریامهر، در مکانی که آن زمان خارج شهر بود احداث گردید این بوستان در آن زمان توسط دو مهندس طراح انگلیسی به سبک بوستان‌های انگلستان طراحی گردید ولی ساخت آن نهایتاً چندین سال بعد توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید. بوستان ملت، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بزرگراه وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته‌است.
میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با بوستان ملت از قدیم به عنوان «فلکه پارک» در میان مردم مصطلح بوده‌است.

آدرس:مشهد,جنب فلکه پارک و تقاطع ازادی

پارک میرزا کوچک خان

یکی از جاذبه های گردشگری شهر مشهد، پارک میرزا کوچک خان می باشد. این پارک جنگلی با وسعت ۳۲۳۲۵ متر مربع، امکانات تفریحی – ورزشی و فرهنگی گوناگونی دارد که از آن ها می توانیم به شهربازی، کتابخانه عمومی کودکان و نوجوانان، استخر شنا، زمین های ورزشی و… اشاره نماییم.
این پارک سرسبز و زیبا، که توسط شهرداری منطقه ۷ مشهد اداره می گردد، به منظور رفاه شهروندان و همچنین زائران و مسافران محترم احداث شده است.
پارک میرزا کوچک خان در شهر مشهد، در حاشیه خیابان دانش شرقی، در ضلع جنوب غربی میدان ۱۷ شهریور و مجاورت بازار رضا واقع شده است.

آدرس:مشهد، غرب میدان هفده شهریور، خیابان دانش شرقی، حد فاصل دانش ۱۲ و ۱۴

خانه توکلی

خانه توکلی مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان نواب صفوی، کوچه عسگریه واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۳۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

آدرس:مشهد,خیابان نواب صفوی,نواب صفوی ۷

خانه داروغه

خانه داروغه مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
این اثر در اواخر دوره قاجار به دستور یوسف خان هراتی، داروغه مشهد در مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ مترمربع احداث گردید. خانه داروغه مشهد به لحاظ فرم و شکل معماری به شیوه مرسوم خانه‌های تاریخی ایران (سه طرف ساخت) بنا شده است و عناصر معماری آن، به ویژه طرح تراس پله‌های دوطرفه و تزئینات، نشان از الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه و شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با اعتبار ۳۷ میلیارد ریال خریداری شده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت؛ و در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.

آدرس: مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

خانه ملک

خانه ملک مربوط به اواخر دوره قاجار است و در مشهد، ضلع شرقی خیابان امام خمینی، روبروی اداره دارائی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
این بنا یکی از نمونه خانه‌های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می‌شود. بنای مزبور در گذشته بسیار وسیع تر بوده اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی است. خانه ملک امروزه مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است. گفتنی است که مسئول حفظ و احیای محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حمام خانه ملک را تنها نمونه حمام تاریخی خصوصی دوره خود در شهر مشهد معرفی نموده است. این بنا در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد

آدرس:ایران، خراسان رضوی، مشهد، ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی، مقابل ساختمان دارایی

روستا کنگ

روستای پلکانی کنگ، در یکی از دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد و آخرین روستا در محور دره رودخانه کنگ می‌باشد که از طریق یک جاده آسفالته در محور مشهد_طرقبه نغندر به روستای نغندر و سپس شهر طرقبه و از آنجا به شهر مشهد مرتبط می‌شود و ماسوله‌ای دیگر را از دوران پیش از اسلام به نمایش می‌گذارد. کنگ به دلیل وجود کوه‌های مرتفع، درختان فراوان و نوزیدن بادهای خشک از آب و هوای معتدل برخوردار است.

آدرس:ایران، استان خراسان رضوی، ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و حدود ۳۰ کیلومتری مشهد

طرقبه و شاندیز

طرقبه و شاندیز از جمله مراکز مهم گردشگری استان خراسان به‌شمار می‌روند. این مناطق کوهستانی زیبا دارای باغ‌ها و پارک‌های زیادی است و به داشتن تپه‌های زیبا و شب‌های خنک در تابستان مشهور می‌باشد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مکان، دره‌های مصفا و پرآبی است، که به همراه درختان سر به فلک کشیده، گل‌های وحشی، آب و هوای معتدل و رودخانه‌های روانی که از دامنه‌های شمالی کوه‌های بینالود سرچشمه می‌گیرند مناظر زیبایی را آفریده‌اند و گردشگران بسیاری را در تمام فصول سال به این ناحیه می‌کشانند.

آدرس:ایران، خراسان رضوی، ۱۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد

کاخ خورشید

کاخ کلات (کاخ خورشید) در سال ۱۱۵۱ ه‍.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در کلات (نادر دژ) ساخته شده‌است. کلات به معنی قلعه و برج و بارو است (پیش از اسلام تقریباً تمامی شهرها را به شکل کلات می‌ساختند که در آن‌ها مسئلهٔ نظام طبقاتی رعایت می‌شده‌است. این طبقات اجتماعی پیش‌تر سه طبقه بوده که بعدها به چهار طبقه تبدیل شده‌است؛ که شامل ارتشداران، موبدان، استریوشان و صنعتگران می‌شده این‌ها هر کدام در شهر جای خود را داشتند).

آدرس:ایران، استان خراسان رضوی، کلات نادری

کوهسنگی

کوهسنگی نام خیابان و پارکی در درون شهر مشهد و دومین مجموعه تفریحی، علمی، و پارک بزرگ (پس از پارک ملت) در شهر مشهد است. کوهسنگی شامل دو قله از قله‌های رشته‌کوه بینالود می‌باشد. این پارک که مجموعه‌ای تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است، مورد استقبال و توجه زائران و گردشگران قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته ‌شده در ایران است.کوهسنگی از راه خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوهسنگی، که تا ایستگاه راه‌آهن مشهد ادامه می‌یابد، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شده‌است. همچنین خط دو متروی مشهد این پارک زیبا را به سایر مناطق مشهد متصل می کند. ایستگاه منحصر به فرد متروی کوهسنگی نیز در سالهای اخیر ساخته شده است. خیابان کوهسنگی تا سال‌ها، از خیابان‌های فاخر و برتر کشور بود.

آدرس:ایران، خراسان رضوی، جنوب غربی مشهد، انتهای خیابان کوهسنگی

گنبد خشتی

گنبد خشتی مربوط به دوره صفویه است و در مشهد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۴۵ با شماره ثبت ۶۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است
مقبره امامزاده سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر معروف به گنبد خشتی در شهر مشهد واقع شده‌است. این بنا در ابتدای خیابان طبرسی در کوچه‌ای به همین نام در مجاورت کوچه سیاه آب قرار دارد.
این بنا مدفن امیرسلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهرالموسی است که نسبت شریفش با هفده واسطه به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. گنبد این آرامگاه خشتی است و به همین سبب آن را گنبد خشتی می‌نامند. این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته‌است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهارشاه‌نشین و هشتی ورودی می‌باشد. بنا بر شواهد بنیان اولیه این بنا در دوره تیموری صورت گرفته و در عصر صفوی و قاجار نیز تکمیل و تزئین شده‌است.

آدرس:ایران، خراسان رضوی، مشهد، میدان طبرسی

بوستان مینیاتوری

بوستان مینیاتور در خراسان رضوی و در شهر مشهد اولین بوستان مینیاتوری شمال شرق ایران است و ۸ هکتار مساحت دارد. برای ساخت این پروژه، بیش از ۲۸میلیارد تومان هزینه صرف شد. در این بوستان شما می‌توانید ایران را فقط در چند دقیقه بگردید و شاهد تمام آثار باستانی کشور عزیزمان باشید. در پارک مینیاتوری مشهد، ماکت کوچک اکثر جاذبه‌های تاریخی و نمادین شهرهای مختلف ایران به نمایش در آمده است. به‌صورت کلی، در این پارک می‌توانید شاهد ۵۸ نماد فرهنگی، دیدنی، مذهبی و تاریخی شهرهای مختلف کشور باشید

آدرس:ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار الهیه، بولوار سجادیه، نبش سجادیه ۲۶

وکیل اباد

یکی از قدیمی ترین پارک های طبیعی در مشهد ، پارک وکیل آباد میباشد که این پارک در انتهای بلوار وکیل آباد مشهد که یکی از بلوار های بزرگ مشهد میباشد، قرار دارد. پارک جنگلی وکیل آباد در سال ۱۳۴۸ و توسط واقف بزرگ شهر مشهد، حاج حسین آقا ملک به صورت رسمی وقف عموم گردید. یکی از بخش های دیدنی منطقه گردشگری پارک وکیل آباد مشهد که به آن میتوان اشاره کرد، باغ وحش وکیل آباد است که در جوار پارک وکیل آباد میباشد.این باغ وحش که در کنار بوستان وکیل آباد احداث گردیده است

آدرس:ایران، خراسان رضوی، جنوب غربی مشهد، انتهای بلوار وکیل‌آباد

گنبد هارونیه

بقعه یا گنبد هارونیه مربوط به سده ۸ ه‍.ق و کهن‌ترین بنای به جا مانده از شهر توس است و در شهرستان مشهد، بخش مرکزی، دهستان طوس قرار دارد. هارونیه در زمره آثار ثبت‌شده توسط سازمان میراث فرهنگی ایران بوده و در ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
این مکان تاریخی در حدود ۶۰۰ متری از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته و منحصراً خانقاه یا مقبره‌ای است که در سده هشتم هجری بر روی بناهای کهن شهر تابران بنیاد گردیده‌است. در کنار این بنا سنگ سیاهی به عنوان یادبود امام محمد غزالی از عرفای سده پنجم و ششم هجری دیده می‌شود که برخی آنرا محل دفن او می‌دانند

آدرس:ایران، استان خراسان رضوی، ۲۵ کیلومتری شمال غربی مشهد، حاشیه غربی جاده مشهد-توس